HASTA BİNA SENDROMU NEDİR ?
Aslında hasta olan binalar değil. “Hasta Bina Sendromu” derken,içinde yaşayanların hasta olmasına yol açan bir durumdan bahsediyoruz.
Son Güncelleme : 2014-12-18 16:31:42    Yüklenme Tarihi : 2014-12-18 16:31:42    Hit : 1274  

Aslında hasta olan binalar değil. “Hasta Bina Sendromu” derken,içinde yaşayanların hasta olmasına yol açan bir durumdan bahsediyoruz. Bu sendroma özellikle son yıllarda yapılan ve havalandırmanın neredeyse tamamen HVAC sistemleriyle sağlandığı modern yapılarda rastlanıyor.
Enerji tasarrufu amacıyla çok iyi izole edilen bu binalarda, yine aynı amaçla havalandırma sistemine taze hava eklenmeden (veya az eklenerek) aynı hava sürekli olarak dolaştırılırsa binada yaşayanların sağlığı olumsuz yönde etkilenebiliyor. Ev ve ofislerde kullanılan kimyasal temizlik malzemeleri, ofis makinalarından yayılan gazlar, halı ve mobilyalardan kalkan toz gibi pek çok kirletici bu kapalı sistem içerisinde yok olmadan sürekli hareket halinde dolaşabiliyorlar. Daha da önemlisi, bazıları bulaşıcı hastalık yaratan sayısız mikroorganizma da (virüs, bakteri, küf vs.) havalandırma sistemi yoluyla binaların değişik bölümlerine seyahat edebiliyor veya kanallardaki nemli bölgelerde yerleşerek koloniler oluşturabiliyorlar.
Ülkemizde bu yönde bir araştırma olmasa da, ABD’de yapılan bir çalışma nüfusun %20’sinin hasta bina sendromundan etkilendiğini gösteriyor. Uzun süre kapalı ortamda kirli havaya maruz kalmak baş ağrısı, mide bulantısı, gözlerde ve boğazda tahriş gibi şikâyetlere yol açabilir, hafif bir soğuk algınlığının belirtileri bile haftalarca sürebilir. Ortam ofis olarak kullanılıyorsa çalışanlarda devamsızlığa, performans düşüklüğüne ve dolayısıyla işletme için ekonomik kayba neden olabilir. Bu şikâyetler bağışıklık sistemi zayıf olan çocuklarda ve yaşlılarda daha da şiddetli yaşanabilir. Doğal olarak, hasta bina sendromunun en önemli etkileri hastane gibi bakteri ve virüslerin yoğun olarak bulunabildiği kritik önemde yapılarda ortaya çıkacaktır.  
Hasta Bina Sendromunun önüne geçmenin en etkin yolu binada kullanılan HVAC (havalandırma) sistemine iyi tasarlanmış bir UVC dezenfeksiyon sistemi eklemlemek olacaktır. Bu sayede havalandırma sistemi filtreleri ve UVC sayesinde tam bir “yakala ve öldür” sistemihaline dönüşecektir.
HVAC sistemlerinde UVC kullanımının getireceği tüm avantajları öğrenmek için ilgili bölümü ziyaret etmenizi öneririz. (link to HVAC uygulama).

BLOG
HAVALANDIRMA (HVAC) SİSTEMLERİNDE SIK RASTLANAN MİKROORGANİZMALAR
HAVALANDIRMA (HVAC) SİSTEMLERİNDE BİOFİLM OLUŞUMU