HAVALANDIRMA (HVAC) SİSTEMLERİNDE BİOFİLM OLUŞUMU
Havalandırma (HVAC) sistemlerinin soğutma bataryalarında, filtrelerinde ve kanallarında oluşan yapışkan kütle masum bir kir değildir.
Son Güncelleme : 2014-12-18 16:57:14    Yüklenme Tarihi : 2014-12-18 16:57:14    Hit : 1279  

Havalandırma (HVAC) sistemlerinin soğutma bataryalarında, filtrelerinde ve kanallarında oluşan yapışkan kütle masum bir kir değildir. Biofilm adı verilen bu kitle küf ve bakteri karışımı bir mikroorganizmalar bütünüdür. Gelişmeleri için en uygun nem ve ısı şartlarına sahip HVAC sistemlerinde koloniler oluşturarak çoğalırlar ve hava akımıyla HVAC sisteminin ve binanın diğer bölgelerine de kolaylıkla hareket edebilirler. Yapılan pek çok araştırma HVAC sistemlerinin virüs, bakteri, küf gibi organizmalar için birikme, çoğalma ve yayılma merkezleri olduğunu göstermiştir.
Biofilm ile baş edebilmenin akla gelen ilk yolu kimyasal maddeler olabilir. Ancak özellikle batarya kanatlarının içlerine yerleşmiş olan biofilm ile mücadele sanıldığı kolay değildir. Basınçlı kimyasal madde ile temizlik yöntemi ancak 2 – 3 cm derinliğe kadar etkili olabilir. Kanatların daha derininde yaşayan mikroorganizmalar çoğalmaya ve yayılmaya devam ederler.
HVAC sistemine entegre edilecek bir UV dezenfeksiyon sistemiyle biofilm oluşumu engellenebilir. HVAC sisteminin kritik noktalarına (filtreler, soğutma bataryaları vs.) yerleştirilecek UVC ampullerle mikroorganizmalar koloni oluşturma fırsatı bulamadan yok edilirler. Bu sayede:
- Binanın iç mekân havası mikroorganizmalardan arındırılır ve genel hava kalitesi artar.
- Oluşması engellenen biofilmden kaynaklanabilecek rahatsız edici kokular olmaz.
- Tıkanmış filtreler ve kirlenmiş bataryaların neden olacağı performans düşüklüğü engellenir ve HVAC sistemi dizayn edildiği parametrelerde çalışır. Bu şekilde enerji tasarrufu sağlanır.
- HVAC sisteminin genel bakım (filtre değişimi vs.) ve temizlik maliyetleri azalır.  
HVAC sistemlerinde UVC kullanımının getireceği tüm avantajları öğrenmek için ilgili bölümü ziyaret etmenizi öneririz. (link to HVAC uygulama).

BLOG
HAVALANDIRMA (HVAC) SİSTEMLERİNDE SIK RASTLANAN MİKROORGANİZMALAR
HASTA BİNA SENDROMU NEDİR ?