Gıda Sektöründe UV Dezenfeksiyon

Gıda Sektöründe UV Dezenfeksiyon

 

 

Gıda Sanayi’nde Polmerco UV Dezenfeksiyon Sistemlerinin Kullanımı – Gıdaların Üretim, İşleme, Depolama, Paketleme ve Nakilleri esnasına UV-C Dezenfeksiyon uygulamalarını kapsar.

 

 
Gıda üretim tesisleri, gıda işleme tesisleri, laboratuvarlar, gıda ambalajı, gıda lojistik ve depolama tesisleri, restoran ve ağırlama sektörlerindeki mutfakların da dahil olduğu Gıda Sektörü günümüzde birçok sorun ile karşı karşıya kalmaktadır:


    

 

- Ürünlerin daha üzün süre taze olarak kalması

- Daha uzun raf ömrü

- Gıda sanayinde Salmonella,E. coli, Campylobacter, Listeria vb. mikrobik tehditler.

- Geliştirilmiş ürün kalitesi ve düşük müşteri şikayetleri

- Geliştirilmiş üretim ve lojistik verimliliği

- HACCP uyum (Tehlike Analizi ve Kritik Kontrol Noktaları)

- Daha az fire

- Karbon azaltma programları

 

Gıdaların, üretim, ambalajlama, bekleme, işleme, taşıma esnasında kirli yüzeylerle ve kirli hava ile temas etmesi raf ömürlerinin kısalmasına neden olan önemli etkenlerden biridir.

 

Polmerco UV Dezenfeksiyon Sistemleri gıda bozulmalarına yol açan bakteri, maya, küf sporları, virüsler gibi gıda patojenlerinin tamamını ELİMİNE EDER. 

 

Polmerco UV Dezenfeksiyon Sistemlerinin kullanımı ile gıda işleme süreçlerinin en kritik noktalarına müdahalede bulunularak gıdalar, gıda işletmeleri ve müşteriler için ekstra koruma ve güvenlik sağlanır.  

 

Polmerco UVC Dezenfeksiyon Sistemleri gıda işleme ve gıda üretim tesislerinde;

 

                                       - gıda yüzeylerinin dezenfekte edilmesi,

                                       - üretim yapılan yüzeylerin, konveyör bantların dezenfekte edilmesi

                                       - gıda ambalajlarının dezenfekte edilmesi,

                                       - üretim, depolama ve laboratuvarların ortam

                                       havalarının ve yüzeylerinin dezenfekte edilmesinde güvenli olarak kullanılmaktadır.

 

 

Gıdalar ile temas edeceğinden dolayı, gıda sektöründe yüzeylerin temizlenmesinde kimyasalların kullanılmaması gerekmektedir. Bu nedenle gıda sektöründe yüzeylerin dezenfeksiyonunda mikrop öldürücü UVC lambaların kullanıldığı Polmerco UV Dezenfeksiyon sistemleri tercih edilmektedir. Polmerco UVC dezenfeksiyon sistemleri herhangi bir kimyasal kullanmadan yüzeylerde bulunan virüs, bakteri, maya ve mantar gibi organizmaları kısa sürelerde dezenfekte edebilmektedir.

  

Gıda sektöründeki yüzey ve hava dezenfeksiyonu uygulamalarında Polmerco UV Dezenfeksiyon Sistemlerinin kullanımı çeşitli avantajlar sağlar; 

 

- Polmerco UV Dezenfeksiyon Sistemleri; E-Coli (EscherichiaColi), Enterobakteri, Klebsiella, Listeria,         Salmonella, Serratia, Staphylococcus, Streptococcus, Tersinia ve benzeri tüm bakteri, virüs, küf ve mayaları elimine eder.

- Polmerco UVC Dezenfeksiyon Sistemleri ürünlerin raf ömürlerinin artırılmasını sağlar.

- Polmerco UVC Dezenfeksiyon Sistemleri herhangi bir kimyasal kullanmaz.

- Polmerco UV Dezenfeksiyon Sistemleri uygulamaları müşteri şikâyetlerinin azalmasını sağlar.

- Polmerco UV Dezenfeksiyon uygulamaları ısıl işlem, katkı ve koruyucu kimyasalların kullanımını sınırlar.

- Philips UVC ampullerinin kullanıldığı Polmerco UV Dezenfeksiyon Sistemlerinin; zararlı atık, kalıntı ve salınımı yoktur.

- Philips UV ampullerinin kullanıldığı Polmerco UVC Dezenfeksiyon Sistemleri sürekli maksimum seviyede çalışır ve ayarlamalara ihtiyaç duyulmaz.

- Polmerco UV Dezenfeksiyon Sistemleri düşük işletme masraflarına sahiptir.

- Polmerco UVC Dezenfeksiyon Sistemleri Gıdaların ağırlıklarını, tazeliklerini ve renklerini koruyarak raf ömürlerini uzatır. 

- Polmerco UV Dezenfeksiyon Sistemleri pek çok otomatik üretim hattı için uygulanabilir bir çözümdür.

- Polmerco UV Dezenfeksiyon Sistemleri pek çok gıda ambalaj malzemesi üzerinde kullanılabilir

- Polmerco UV Dezenfeksiyon Sistemleri gıdaların özelliklerini etkilemez veya  değiştirmez. 

 

 

Polmerco UV Dezenfeksiyon Sistemleri, gıda sektöründe var olan hijyen problemlerini çözmek ve olabilecek bakteri, virüs, küf, maya gibi mikroorganizmalara karşı önlem almak amacıyla en uygun çözümdür.

 

 Gıda endüstrisinde UVC ile dezenfeksiyon;

 

 - Gıda ambalaj malzemelerinin Polmerco UV Sistemleri ile dezenfeksiyonu; kutu, tepsi, karton, şişe, ambalaj filmleri, folyolar vb. ambalajların ve ambalaj malzemelerinin UVC ile dezenfeksiyonu uygulamaları


- Gıda işlem ekipmanlarının Polmerco UV Sistemleri  ile dezenfeksiyonu; gıdaların kontaminasyona maruz kalmalarının en önemli nedenlerinden biri mikropların var olduğu yüzeylerle temastır. UVC ampulleri ile yapılmış UV dezenfeksiyon sistemleri ile konveyör bantları, doldurma, dilimleme makineleri, kesme bıçakları ve gıda ile temas eden diğer yüzeyler mikroplardan arındırılarak kontaminasyon riski azaltılır.


- Gıdaların yüzeylerinin Polmerco UV Sistemleri  ile dezenfeksiyonu; kontamine olmuş gıda yüzeylerindeki ürün bozulmalarına neden olan mikropların UV sistemleri ile dezenfekte edilmesi. Gıdaların UV ile dezenfekte edilmesi uygulamaları için örnek olarak; ekmek, fırın mamulleri, peynir, yumurta, et ve tavuk eti, salatalar, deniz ürünleri, meyve ve sebzeler , fındık fıstık vb. gıdalar sayılabilir.


- Konveyör yüzeylerinin Polmerco UV Sistemleri  ile dezenfeksiyonu; gıda ile temas eden konveyör yüzeylerinin mikroplara karşı önlem amaçlı UVC ile dezenfeksiyonu


- Gıda depolama alanlarının Polmerco UV Sistemleri  ile dezenfeksiyonu; gıda bekleme, dinlendirme ve nakil alanlarının yüzey ve havasının UV ile dezenfeksiyonu uygulamalarını kapsar. Gıdaların UV ile dezenfekte edilerek; gıda yüzeylerinde bulunan ve gıdaların bozulmalarına yol açan bakteri ve mikropların edilerek yok edilmesi ve gıdaların saklama sürelerinin uzatılması kabul edilmiş bir uygulamadır.

  

Gıdaların UV ile dezenfekte edilerek; gıda yüzeylerinde bulunan ve gıdaların bozulmalarına yol açan bakteri ve mikropların edilerek yok edilmesi ve gıdaların saklama sürelerinin uzatılması kabul edilmiş bir uygulamadır.

Gıda sektöründe görülen bakteriler tarafından üretilen toksinler eğer şartlar uygun olursa çoğalırlar. Bu toksinleri kontrol altında tutmanın anahtarı ortamdaki bakterileri kontrol altında tutmaktır.

Mikroorganizma oranları üretim alanlarının sıhhi olması, yeterli havalandırma ve çeşitli UV mikrop öldürme sistemleri ile mümkündür.

Gıdaların bozulmalarına yol açan mikroplardan pek çoğu (örneğin Salmonella havada saatlerce kalabilmektedir) hava yolu ile yer değiştirebilmektedir. Bu nedenle iyi bir havalandırma ve UVC Hava Dezenfeksiyon Sistemi ile bu tür mikroplar kontrol altına alınabilir.

 

Gıda işleme ekipmanlarının ve gıda işleme yüzeylerinin Polmerco UV Dezenfeksiyon Sistemleri ile dezenfeksiyonu ve personelin olmadığı mesai sonrası saatlerde bina ve tesis içerisindeki bölümlerin UV ile dezenfeksiyonu gıda sanayi tesislerinde yüksek düzeyde dezenfeksiyonu sağlamak için uygun seçeneklerdir.

 

Gıda üretim, gıda işleme, gıda paketleme, gıda lojistik sektörlerinde karşılaşılan dezenfeksiyon ile ilgili sorunlarınız için Polmerco UV Dezenfeksiyon Sistemlerinin çözümleri mevcuttur. Birçok gıda üreticisi, işleyicisi ve perakendeci için; Polmerco UV Dezenfeksiyon Sistemleri, belirleyici bir rekabet avantajı oluşturabilir. UV lambaların kullanıldığı UVC dezenfeksiyon sistemlerinin bakım masrafları düşüktür. Belirli periyodlarda ampul değişimi yapmak yeterlidir.