Ultraviyole ışınlar (UV ışınlar), ışık spektrumunun insan gözü ile görünmeyen bölümünde yer alırlar.  Görülebilir ışığa göre dalga boyu daha kısa olduğu için insan gözü bu ışınları algılayamaz. UV ışınlar dört farklı spektral alana ayrılırlar:


- UV-C (100 - 280 nanometre arası)
- UV-B (280 - 315 nanometre arası)
- UV-A (315 - 400 nanometre arası)

 


Evrendeki tek doğal ultraviyole ışın kaynağı olan güneşten gelen bu ışınlar değişik oranlarda atmosfer tarafından filtre edilirler. UVA ışınların neredeyse tamamı, UVB ışınların ise bir kısmı yeryüzüne ulaşabilirken, mikrop öldürücü ışın olarak da bilinen UVC ışınları atmosferi aşamazlar. Aksi takdirde yeryüzünde hiçbir mikroorganizma var olamaz ve yaşam yok olurdu.

Ancak UVC ışınlarının mikrop öldürücü etkisini istenen yerde ve istenen oranda kullanabilmek amacıyla özel amaçlı UVC ampulleri geliştirilmiştir. Bu ampullerden yayılan UVC ışınları karşılarına gelen mikroorganizmanın DNA yapısına saniyeler içerisinde hasar vererek üreme ve koloni oluşturma yeteneklerini yok ederler. Günümüzde antibiyotiklere dirençli hale gelen virüsler ve bakteriler de dâhil olmak üzere tüm mikroorganizmalar UVC ışınları karşısında savunmasızdırlar.

 

 

 

Dezenfeksiyon işleminin başarıyla gerçekleşmesi için her bir mikroorganizma türü için belli bir UVC ışın dozajı gerekir. Bu nedenle UV dezenfeksiyonu için ilk önce hedef mikroorganizmanın tespitinin yapılması çok önemlidir. Ampul ve dezenfeksiyon düzeneği buna göre belirlenmeli ve tasarlanmalıdır. Bu konuda POLMERCO UV Dezenfeksiyon Sistemleri size her türlü danışmanlık, ölçüm ve tasarım hizmetleri verebilir.

 

 

 

 

 

POLMERCO UVC Dezenfeksiyon Sistemleri ile dezenfeksiyon bilinendiğer yöntemlere göre pek çok avantaja sahiptir.

ETKİLİ Ayırt etmeksizin tüm mikroorganizma türlerini (virüsler, bakteriler, mantar ve küf sporları vs.) yok eder.

ESNEK KULLANIM Hava, yüzey ve su dezenfeksiyonunda, gıda, kimya, eğitim ve benzeri pek çok sektörde geniş uygulama sahası vardır.       

ÇEVRECİ UVC sistemlerinin ozon, duman gibi salınımları yoktur.

SAĞLIKLI UVC sistemlerinin yanında başka kimyasal maddeler (klor, ozon vs.) kullanmak gerekmez. UV ışınları arkalarında hiçbir atık bırakmazlar.

KOLAY KULLANIM Belirlenen dozaja göre tasarlandığı için ayar gerektirmez. Etkisi hemen başlar ve sürekli maksimum seviyede çalışır.

DÜŞÜK MALİYET UVC ile dezenfeksiyon yatırım ve işletim maliyeti düşük bir yöntemdir.

GÜVENLİ Uygun şekilde tasarlanmış bir UVC Dezenfeksiyon Sistemi kullanıcıya verilecek kısa bir eğitimle her tür ortamda güvenle kullanılabilir.